Bez bólu przetańczyć całą noc! Czyli jak przetrwać sylwestrową zabawę w wysokich obcasach. – podolog Anna Zadrapa
Bez bólu przetańczyć całą noc! Czyli jak przetrwać sylwestrową zabawę w wysokich obcasach.
Wiele Pań w tę jedyna noc w roku chce wyglądać oszałamiająco. Wysokie obcasy dodają nie tylko odwagi, ale również sprawiają, że nasza sylwetka wydaje się smuklejsza, nasz chód bardziej ponętny a my jesteśmy pewniejsze siebie.
Pisałam o tym na łamach naszego bloga we wrześniu tego roku.(artykuł możesz przeczytać tutaj)
Nic więc dziwnego, że wiele kobiet mimo przeciwwskazań i odpowiedniej wiedzy w zakresie szkodliwości butów na wysokim obcasie, chce je ubrać na sylwestrową zabawę.
Droga czytelniczko, jako podolog trąbię na alarm. Jako kobieta doskonale cię rozumiem.
Codzienne chodzenie na obcasach może przynieść trudne do wyleczenia dolegliwości, rzutujące nie tylko na zwyrodnienia powstałe w obrębie stopy ale również kolan, miednicy bioder, a nawet kręgosłupa. Niemniej jednak, jeśli podjęłaś już decyzję i w sylwestra nieodwołalnie wskakujesz w szpilki, warto wiedzieć jak przygotować swoje stopy a także i całe ciało na niesamowity wysiłek, który cię czeka.
- Stopy u specjalisty – przed balem sylwestrowym warto odwiedzić podologa. Zwłaszcza jeśli masz problem z wrastającymi paznokciami, modzelami czy nadmiernym rogowaceniem
naskórka. Podolog usunie zmiany i odsłoni zdrową, gładką skórę, której sprężystość będzie chronić przed urazami tkanki miękkie w stopach.
- Wolne od sprzątania – dzień przed zabawą zrób sobie wolne. Nie sprzątaj, nie gotuj, nie myj podłogi, okien. Nie wykonuj żadnych prac, które mogą obciążyć dodatkowo twój kręgosłup. Tyczy się to również ćwiczeń fizycznych. Np. biegania czy jazdy rowerem po lesie. Wstrząsy na które podczas uprawiania tych sportów narażone są twoje plecy mogą (choć nie muszą) nadwyrężyć mięśnie szkieletowe, których dobra kondycja będzie ci szczególnie potrzebna w sylwestra. Chodzenie na wysokich obcasach to nie lada wyzwanie dla wszystkich mięsni i trudny sprawdzian dla całej postawy.
- Sprawdzone obuwie – nie kupuj nowych butów. Wybierz sprawdzone szpilki do których masz zaufanie, że nie obetrą pięt i nie powodują odcisków. Stopa w butach na wysokim obcasie szybko puchnie i brzęknie. Wysiłek na jaki jest narażona oraz wytężona praca podczas ruchu (taniec) spowodują, że piękne czółenka, które mierzyłaś w sklepie i leżały jak ulał, na sali tanecznej mogą okazać się za ciasne i uwierać.
- Wkładki odciążające – to niezawodny sposób na to, aby przynieść odrobinę więcej komfortu dla twoich stóp. Na rynku można znaleźć różne wkładki tego typu. Najlepsze są wkładki całościowe. Pomagają one w pełnym odciążeniu przodostopia. Musisz pamiętać, że im wyższy jest obcas, tym siła nacisku na przodostopie również jest większa. Z tego powodu przód twojej stopy może dźwigać nawet trzykrotność masy twojego ciała!Wyobraź sobie co taki ciężar może uczynić twoim palcom? Jak zareagują twoje kolana gdy 3 krotnie cięższa ty, całą noc będziesz poruszać się wyłącznie na palcach? Dlatego specjalne wkładki do obuwia na wysokim obcasie to nie fanaberia, a w zasadzie konieczność, gdy chcesz choć trochę odciążyć przodostopie. Właściwa wkładka rozłoży równomiernie naciski na całą stopę i zamortyzuje wstrząsy, które powstają nie tylko podczas chodzenia, ale zwłaszcza w skutek intensywnego tańca i zabawy.
- Ciepła kąpiel – ma szerokie zastosowanie. Odpręży wszystkie twoje zmęczone i przeciążone mięśnie. Warto zastosować ją zarówno przed sylwestrowym balem jak i po. Dodatek soli morskiej lub bocheńskiej działają odkażająco, likwidują drobne zmiany zapalne jak i mają udowodnione działanie przeciwbólowe. Zalecam kąpiel całego ciała, nie tylko stóp, ponieważ jak już zdążyłaś przeczytać w tym artykule, noszenie szpilek to wysiłek dla całego ciała nie tylko stóp choć zdecydowanie one cierpią najbardziej.
- Plastry ochronne na odciski – zdecyduj się plastry jeśli mimo moich dobrych rad masz zamiar ubrać nowe buty. Odpowiednie plastry z wypełnieniem żelowym na odciski mogą przynieś natychmiastowa ulgę. Warto zastosować je nie tylko w sytuacji kryzysowej. Jeśli twoje stopy zawsze w newralgicznych miejscach (np. zapiętka) reagują otarciem czy odciskiem, przyklej plastry
jeszcze w domu przed założeniem szpilek.
- Mały aerobik dla stóp – w zasadzie zalecam mały aerobik dla stóp na co dzień, ale podczas zabawy sylwestrowej jest on jeszcze bardziej wskazany, Jeśli tylko możesz na chwile dac odpocząć stopm zrób to. Ściągnij dyskretnie obuwie. Zrób kilka kółek w powietrzu stopą tak by rozruszać kostki. Rozszerz i złącz palce. Dodatkowo w domu możesz za pomocą palców stóp zgniatać kocyk czy składać go w kostkę. Te małe, tylko z pozoru nic nieznaczące czynności, mogą przynieść wiele dobrego dla mięsni i stawów twoich stóp.
- Buty na zmianę – to najprostsze rozwiązanie. Oczywiście będziesz musiała mieć na względzie zmianę na nieco niższy obcas niż ten w którym przyszłaś. Podczas chodzenia na wysokim obcasie ścięgno Achillesa idące od pięty ku łydce napręża się. W tym naprężeniu pozostaje dopóki jest eksploatowane, czyli dopóki nie ściągniesz szpilek. Nie zalecam jednak od razu zmieniać obuwia na płaskie baleriny. Spowoduje to swoisty szok dla twoich łydek i może skończyć się nieprzyjemnymi skurczami. Daltego wielu fizjoterapełtów zaleca zmianę obówia na niższy obcas. Tym sposobem dajemy ulgę napręzonym ścięgnom zmiejszając ich napięcie ale nie gwarantujemy im szoku. Natomiast baleriny, które obcasa nie posiadają i ich podeszwa jest miękka również powinny być wyposażone w odpowiednią wkładkę o wąskim profilu wykonana ze sprężystej pianki.
- Masaż – masaż stóp jest bardzo dobrym rozwiązaniem już po zakończeniu zabawy sylwestrowej, ale nie do takiego rodzaju masażu chciałabym cię przekonać. Jeśli wspomniane wyżej ścięgno Achillesa lub mięsień brzuchaty łydki dokuczają ci już podczas zabawy, spróbuj delikatnie masować swoją łydkę. Tym samym rozluźnisz napięcie nagromadzone z tytułu ułożenia stopy w bucie na wysokim obcasie.
- Nogi do góry – po balu, zanim pójdziesz spać chciałabym zachęcić cię do jeszcze jednej czynności. Unosząc wysoko stopy usprawniamy przepływ płynów w organizmie. Taka codzienna praktyka pomaga zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się wody w tkankach naszego ciała, odpręża, przynosi ulgę zmęczonym i opuchniętym kostkom. Warto wypróbować to zwłaszcza po intensywnej zabawie tanecznej.
Na koniec chciałbym Wam życzyć Szampańskiej Zabawy do białego rana i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
specjalista ds. Podologii Anna Zadrapa