Metody leczenia grzybicy paznokcia

grzybica na dużym palcu u stopy

Grzybica paznokcia, nazywana również onychomikozą to choroba, która dotyka paznokcie u rąk i nóg. Jest to infekcja wywołana przez grzyby, które najczęściej rozwijają się w środowisku wilgotnym oraz ciepłym. Grzybica paznokci może prowadzić do zniekształcenia paznokci, zmiany koloru płytki i jej kruchości. W cięższych przypadkach jest ona przyczyną bólu i trudności w chodzeniu. Grzybica paznokcia jest chorobą zakaźną i może łatwo rozprzestrzenić się na inne paznokcie lub na skórę.

W jaki sposób leczyć grzybicę paznokcia?

Leczenie grzybicy paznokcia może być długotrwałe, ponadto wymagające cierpliwości i regularności w przestrzeganiu zaleceń lekarza lub specjalisty podologa. Podstawowa metoda leczenia opiera się na zastosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych – specjalistyczne produkty w postaci kremów, maści, płynów lub pianek dostępne są w sklepach podologicznych. Jest to zwykle pierwszy wybór w leczeniu grzybicy paznokcia. Preparaty tego rodzaju pozwalają zwalczyć grzyby będące przyczyną infekcji, pomagają również w przywróceniu płytki paznokcia do zdrowia. Na rynku dostępne są również specjalne lakiery nakładane bezpośrednio na zainfekowaną płytkę.

Jak rozpoznać grzybicę paznokcia?

Grzybicę paznokcia można rozpoznać na podstawie objawów, do których zalicza się przede wszystkim zmianę koloru płytki na barwę żółtą, brązową, a nawet czarną. Chory paznokieć może stać się grubszy, bardziej wypukły lub zakrzywiony. Częściej ulega łamaniu, czego przyczyną jest nadmierna kruchość i rozwarstwianie. Niepokojące objawy lub ból w okolicy paznokcia to podstawa do konsultacji ze specjalistą. Wczesne rozpoznanie i odpowiednio szybkie wdrożenie leczenia grzybicy może pomóc uniknąć dalszych powikłań i zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji na inne paznokcie.