Jak przyspieszyć proces gojenia stanów zapalnych paznokci i skóry stóp?

stopa

Wiele osób ma problemy ze stopami, ponieważ odpowiednio wcześnie nie podjęły kroków, aby temu zapobiec. Nosząc ciasne bądź zbyt luźne obuwie, buty na wysokim obcasie, a także zakładając skarpety z nieoddychających materiałów narażamy nasze stopy na różne deformacje i choroby.

Błędy przyczyniające się do zaostrzenia stanów zapalnych skóry stóp i paznokci

  • Nieprawidłowe skracanie paznokci – zbyt krótko obcinane, mogą zacząć wrastać oraz prowadzić do mikrourazów.
  • Zbyt mocne wycinanie skórek u stóp – prowadzi do zranień, a w konsekwencji do rozwoju infekcji.
  • Zbyt mocne usuwanie skóry z podeszw stóp – może powodować nadmierne rogowacenie skóry.
  • Źle dobrana kąpiel – np. moczenie przesuszonych stóp w wodzie z solą dodatkowo je przesusza.

Jak poprawić stan stóp?

W przypadku przewlekłych problemów ze zdrowiem stóp, warto sięgnąć po produkty podologiczne. Na suchą skórę na stopach najlepiej używać kremów odżywczych i nawilżających. Dla mocno przesuszonej skóry warto wybierać kremy z mocznikiem. Te zawierające nanosrebro polecane są dla osób narażonych na otarcia, mikrourazy oraz dla tych, których skóra wydziela intensywny zapach. Należy unikać kremów natłuszczających, które nie nawilżają, a tylko zostają na powierzchni naskórka. Warto wybrać krem szybko wchłaniający, gdyż jest większa szansa, że faktycznie zadziała, a nie zostanie za chwilę wtarty w skarpetkę. Nie należy smarować skóry między palcami, ponieważ wilgoć, która się tam zbiera, może prowadzić do ewentualnej maceracji naskórka.

Ważnym elementem jest dobór skarpet i obuwia. Należy wybierać skarpetki bawełniane z niewielką domieszką poliestru. Jeżeli występuje problem z marznięciem stóp, dobrym wyborem będą cienkie wełniane skarpetki albo rajstopy. Wybór odpowiedniego obuwia pozwoli na właściwe ułożenie stóp, nie powodując powstawania nagniotków i in. dolegliwości.

Leczenie dolegliwości stóp bywa długotrwałym procesem. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z fachowej pomocy podologicznej.