Zulan – preparat o wszechstronnym zastosowaniu. Nowy produkt na rynku. Jak go stosować krok po kroku.

zulan policresulen polikrezulen - preparat do tamowania krwawienia, obkurczania ziarniny, przecibakteryjny, grzybobójczy, rzęsistkobójczy

Czym jest Zulan?

Zulan to nowy produkt z gamy specjalistycznych produktów wykorzystywanych w podologii i kosmetyce do hamowania krwawień i przyspieszenia regeneracji tkanek. Jest substancją o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i rzęsistkobójczym. Wywiera także miejscowe działanie hemostatyczne, ściągające i złuszczające. Substancją aktywną preparatu jest polikrezulen (1 g płynu zawiera 360 mg polikrezulenu). Podolog24 jest producentem preparatu.

Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Zulan szybko rozpuszcza (koaguluje) tkanki martwicze lub zmienione chorobowo bez naruszania zdrowych obszarów, co wyraźnie przyspiesza odnowę komórek nabłonka oraz niszczy niechcianą florę patogenną.

Równocześnie w zdrowych tkankach powoduje silne przekrwienie, usprawniając przebiegające w nich procesy naprawcze i regeneracyjne. Na ziarninę działa pobudzająco poprzez powodowanie przekrwienia powierzchni i głębszych warstw ziarniny. W konsekwencji prowadzi do powstawania nowych naczyń krwionośnych i gromadzenia się w ich okolicy fibroblastów, najliczniejszych komórek tkanki łącznej właściwej, które odpowiedzialne są za produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego. Te z kolei odpowiadają za elastyczność, sprężystość, nawilżenie i wygląd skóry.

Jakie zastosowanie znajduje w gabinecie podologicznym i/lub kosmetycznym?

Polikrezulen już dawno znalazł zastosowanie w medycynie jako preparat do tamowania powierzchownych krwawień, w terapii źle gojących się ran, jak również owrzodzeń skóry.

W podologii zaleca się stosować produkt Zulan w  terapii zanokcicy, a także nadżerek skóry w wałach okołopaznokciowych oraz w podobnych zmianach na skórze.

Główne wskazania użycia preparatu podczas zabiegów podologicznych to:

•    Hamowanie krwawienia po wycięciu fragmentu wrastającego paznokcia

•    Hamowanie krwawienia w sytuacji uszkodzenia naskórka

•    Hamowanie krwawień wynikających z otarcia lub przegrzania skóry wokół paznokci

•    Terapia źle gojących się ran i owrzodzeń

•    Przyspieszenie procesu gojenia stanów zapalnych w obrębie paznokci i skóry stóp oraz dłoni

•    Wspomagająco w terapii paznokci zmienionych grzybiczo

•  Wspomagająco w terapii zakażeń wywołanych Pseudomonas Aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej)

Jakie są rezultaty pracy z preparatem Zulan?

Proces regeneracji zawsze uzależniony jest od stanu zdrowia pacjenta, stosowania się do zaleceń pielęgnacji, regularności wizyt a ostateczne efekty, to wypadkowa wielu czynników.

Stosowanie preparatu wyłącznie w gabinecie, pozwala zagoić nawet bardzo silne stany zapalne w obrębie paznokci wrastających w ciągu 2-4 wizyt (mówimy o procesie gojenia po poprawnym i całkowitym usunięciu elementu drażniącego – wrastającego fragmentu płytki). W naszych gabinetach wizyty wypadają zazwyczaj co dwa dni, co pozwala na opanowanie stanu zapalnego i zmniejszenie ziarniny w ciągu 4-8 dni. To są zaskakująco szybkie rezultaty.

Zulan to lawaseptyk i antyspetyk. Może więc służyć do przemywania i oczyszczania ran, z uwagi na swoje właściwości rozpuszczające martwy lub zmieniony chorobowo naskórek. Stosując proporcję 1:3 z solą fizjologiczną można Zulanem płukać większe obszary skóry np. w przypadku keratolizy dziobatej. Należy przy tym kontynuować leczenie zmian odpowiednimi lekami, preparatami, dbać o regularne oczyszczanie.

Zulan to hemostatyk i służy do przyżegania każdej świeżej rany. Przydaje się przy opracowywaniu brodawek, które są silnie unaczynione drobnymi kapilarami. Pomaga przy głębokich odcisakch

Zulan stosujemy również przy każdym zabiegu, w którym dochodzi do przypadkowego przerwania ciągłości naskórka. Po zakropleniu ranki, skaleczenia, krwawienie ustępuje niemal natychmiast i można od razu kontynuować pracę. Przy większych ranach i krwawieniach należy zastosować gazik jałowy nasączony Zulanem. Gazik przytrzymujemy przez około 30 sekund. Należy poinformować pacjenta, że poczuje pieczenie (Zulan to preparat o bardzo niskim pH).

Jak stosować preparat krok po kroku?

Przed przystąpieniem do pracy z Zulanem

Pamiętaj, że

-Należy przechowywać produkt w oryginalnym opakowaniu i suchym pomieszczeniu w temperaturze poniżej 25 C.

– Nie są znane interakcje z innymi preparatami, w związku z tym nie zaleca się jednoczesnego stosowania preparatu Zulan z innymi substancjami wykazującymi podobne lub zbliżone działanie.

– Zabiegi z użyciem polikrezulenu wykonujemy w jednorazowych rękawiczkach ochronnych.

Użycie bezpośrednio na skórę

  1. Przy użyciu zakraplacza należy nanieść nierozcieńczony preparat na krwawiące, sączące się, podrażnione miejsce lub obszar skóry lub paznokcie zmienione chorobowo. (1-2 krople na ranę, 3-4 krople na duże paznokcie u stóp).

Pod żadnym pozorem zakraplacz nie powinien stykać się ze skórą lub paznokciem.

  1. Pozostawiamy preparat na skórze, paznokciu lub ranie przez 2-3 minuty.
  2. Przepłukujemy solą fizjologiczną lub roztworem oktenidyny.

Tamponowanie z użyciem preparatu Zulan

  1. Przy użyciu zakraplacza należy nasączyć nierozcieńczonym preparatem tamponadę.
  2. Pozostawiamy tamponadę w ranie na 3 minuty.
  3. Po tym czasie należy usunąć tamponadę.
  4. Ranę należy po wskazanym czasie przepłukać solą fizjologiczną lub roztworem oktenidyny.

Tamowanie krwawienia z użyciem preparatu Zulan

  1. Nasączyć obficie jałowy gazik preparatem Zulan
  2. Przyłożyć gazik do rany i przycisnąć
  3. Odczekać około 30 sek
  4. Delikatnie odsunąć wacik, krwawienie powinno ustać. Jeśli rana wciąż krwawi należy przycisnąć gazik na kolejne 15 sek.
  5. Jeśli to konieczne, należy użyć preferowanej, dodatkowej substancji antyspetycznej. Nie ma potrzeby zmywania preparatu Zulan.
  6. Założyć odpowiedni opatrunek na ranę.