Ruszamy z bezpłatnym cyklem badań „Zacznijmy od podstaw”

bezpłatny cykl badań "Zacznijmy od podstaw"

Od kwietnia do czerwca podolodzy z Niezależnego Stowarzyszenie Podologów  przeprowadzą badania stóp dziecięcych w szkołach podstawowych na ternie Polski. Kolejna edycja badań ruszy po przerwie wakacyjnej.
Program powstał z myślą o zapewnieniu dzieciom dostępu do opieki i wsparcia specjalistów podologów w celu profilaktyki i dbania o prawidłowy rozwój stóp, które są podporą całego ciała.
Pomysłodawcą programu jest stowarzyszenie Podolog 24 – organizacja non profit które skupia specjalistów podologii w całej Polsce.
Celem stowarzyszenia jest edukacja społeczna z zakresu podologii oraz rozwój Podologii jako dziedziny naukowej i medycznej.

BADANIE KONDYCJI STÓP I DŁONI
Badanie jest:
• bezpłatne,
• bezbolesne i bardzo szybkie,
• mało stresujące – dzieci nie muszą odpowiadać na żadne pytania,
• prowadzone przez wyszkolonych specjalistów do spraw podologii i członków Stowarzyszenia Podolog24.
Wynik badania:
• to wydruk obrazu stóp z urządzenia pomiarowego oraz KARTA OBSERWACJI wypełniona przez specjalistę,
• jest własnością rodzica / opiekuna prawnego ucznia,
• można skonsultować z naszymi specjalistami – na wyniku znaleźć można imię, nazwisko i numer telefonu osoby wykonującej badanie

Co może pokazać badanie?
– wady w rozwoju stopy, które nieleczone mogą rzutować na problemy ze stawami kolanowymi a nawet kręgosłupem
– schorzenia takie jak: ostroga piętowa, koślawość pięty, płaskostopie poprzeczne lub podłużne, palce młotowate, paluch koślawy (haluks)
– szpotawość lub koślawość kolan
– choroby skóry stóp i płytki paznokcia: takie jak grzybica, łuszczyca
– wrastające paznokcie
– modzele
– nad potliwość stóp
– brodawki

Jak wygląda badanie?
Dziecko na boso przechodzi po wcześniej zdezynfekowanej macie podologicznej w celu oceny chodu. Następnie boso staje na wcześniej zdezynfekowanym urządzeniu pomiarowym (podoskopie) w celu oceny nacisków stopy na podłoże. Potem siada na krześle na przeciwko podologa, który w jednorazowych rękawiczkach delikatnie ogląda stopy i dłonie ucznia, w celu oceny kondycji paznokci oraz skóry. Na koniec wychowawca klasy otrzymuje wydrukowany obraz stóp (z podoskopu) i opisowy wynik badania w postaci KARTY OBSERWACJI.

Badania w ramach cyklu „Zacznijmy od podstaw” są finansowane z funduszu stowarzyszenia. Ani szkoły, ani rodzice nie ponoszą i nie będą ponosić żadnych opłat związanych z badaniem w ramach akcji. Badanie służy wyłącznie promocji zdrowia i podologii jako nauki paramedycznej. Dodatkową korzyścią dla rodziców jest wynik pomiaru i obserwacji stopy dziecka przedstawiony jako wyżej wymieniona KARTA OBSERWACJI. Rodzic nie jest zobligowany po badaniu do konsultacji z podologiem. Jeśli wpis lub obraz stopy w KARCIE OBSERWACJI budzi jakiekolwiek zastrzeżenia lub pytania na dokumencie znajduje się kontakt do osoby wykonującej badanie, która telefonicznie również nieodpłatnie może udzielić informacji na temat pomiaru stopy dziecka. Wynik pomiaru i obserwacji można skonsultować z lekarzem pediatrą lub ortopedą.
Harmonogram badań w ramach cyklu znajduje się w zakładce wydarzenia na naszym profilu na Facebooku

Chcesz abyśmy odwiedzili twoją szkołę?
Masz więcej pytań dotyczących badania?

Skontaktuj się z nami:

Sabina Olechnowska
+48 502 230 140‬
biuro@podolog24.pl