Podologiczne problemy dzieci i młodzieży

dobór wkładki do buta dla nastolatka

Problemy podologiczne powodują narastający dyskomfort, a w późnej fazie ból. Choć zazwyczaj słyszymy o dorosłych zmagających się z różnego rodzaju dolegliwościami w obrębie stóp, warto mieć na uwadze, że narażone są na nie również dzieci, a także młodzież. Z jakimi dolegliwościami najczęściej trafiają do podologa najmłodsi?

Najczęściej spotykane problemy podologiczne u dzieci i młodzieży

Bardzo często u dzieci pojawia się problem wrastających paznokci. Nierzadko ma to związek z noszeniem zbyt małego obuwia, a także nieprawidłowym obcinaniem paznokci. Najmłodsi często zmagają się z problemem brodawek, określanych też mianem kurzajek. Tego rodzaju problemy są mylone z odciskami, jednak warto wiedzieć, że u dzieci one nie powstają. Z kolei wspomniane brodawki są wywoływane przez wirusa, który może dotknąć również dorosłych, jednak ze względu na bardziej rozwinięty system immunologiczny, u starszych osób dzieje się to rzadziej.

Wśród problemów występujących u dzieci można też wskazać grzybicę stóp i paznokci, jednak te występują znacznie rzadziej. Ich przyczyną zazwyczaj jest nadpotliwość — szczególnie dokuczliwa w przypadku młodzieży, u której często znacząco wpływa na samopoczucie i pewność siebie. U najmłodszych podolodzy zauważają czasem także deformacje stóp. W tym przypadku zazwyczaj stosowane są odpowiednie wkładki oraz obuwie.

Jak przeciwdziałać problemom podologicznym u najmłodszych?

Trzeba pamiętać o tym, że problemom u dzieci i młodzieży można przeciwdziałać. Warto wybierać odpowiednie obuwie i stosować dobre kosmetyki, takie jak krem w piance marki Allpresan, który jest dostosowany również do potrzeb dziecięcych stóp. W razie zauważenia nieprawidłowości dobrze od razu skontaktować się ze specjalistą.