Na co zwrócić uwagę kupując buty dla dziecka. Podolog Dawid Tomaszewski.

Na co zwrócić uwagę kupując buty dla dziecka

Wrzesień to czas powrotu do przedszkola czy też szkoły, a co za tym idzie – kompletowania wyprawki. Wrzesień, to też zapowiedź jesieni, a zmieniająca się pora roku, wymusza zmianę garderoby. Jest więc to czas zakupów, między innymi nowych butów.

Na rynku dostępnych jest wiele gatunków obuwia dziecięcego – od sportowego poprzez wszelkiego rodzaju trampki i sneakersy, aż po bardzo popularne ostatnio smart casual. W swojej codziennej pracy często zwracam uwagę rodzicom, że ich pociechy w czasie roku szkolnego najwięcej czasu spędzają właśnie w obuwiu.  Dlatego tak szalenie ważna jest odpowiednia konstrukcja i materiały z jakiego wykonane są buty, bo ma to ostateczny wpływ na rozwój stóp ich dziecka.

Zdaję sobie sprawę, że obecnie buty to ważny element stroju i nawet małe dzieci noszą często oryginalne i niebanalne obuwie. Wielu rodziców zamawia je przez internet, gdzie nie ma szansy na to by sprawdzić jak leżą i zachowują się na stopach.

Warto tutaj przypomnieć, iż mniej więcej do 5 roku życia dzieci nie zauważają i nie dają znać rodzicom, że buty są źle dopasowane, za ciasne, niewygodne. Mali ludzie mają tak elastyczne stawy, że spotkałem się w swojej praktyce z sytuacją, gdy maluch od ponad 3 miesięcy chodził z paluszkami całkowicie podwiniętymi pod spód. Z jego buzi nie znikał uśmiech, gdy tymczasem zaniepokojona mama przyszła skonsultować nagniotki na tych drobnych paluszkach. Szybko okazało się, że nawet czujnej mamie niesfornego jedynaka zdarzyło się nie zauważyć, że stopy jej dziecka niemal w mgnieniu oka tak bardzo urosły. W pięknych, ale sztywnych i dość grubych butach, zaprojektowanych jak buty dla dorosłych, mama nie miała szans zauważyć, że palce syna nie mają już miejsca.

Naturalne Materiały

Stopa lepiej czuje się w obuwiu z naturalnych materiałów. Cyrkulacja powietrza jest swobodniejsza. Skóra się mniej poci. Naturalne materiały są także bardziej plastyczne. Buty np. ze skóry po jakimś czasie “rozchodzą się” czyli dostosowują swój kształt do kształtu stopy, przez co będą wygodniejsze a stopa nie będzie narażona na urazy czy nadmierny nacisk.

Sztywna zapiętka

To szczególnie ważna zasada przy wyborze obuwia dla dzieci poniżej 7 roku życia. Im mocniejsza stabilizacja pięty, tym but będzie lepiej

Dawid Tomaszewski – specjalista podolog dziecięcy

spełniał swoją rolę. Dzieci między 3 a 4 rokiem życia uczą się dopiero chodu dorosłego człowieka, a między 6 a 8 rokiem życia wciąż nie mają w pełni ukształtowanej stopy. Przy zakupie butów dla dzieci w tym wieku także zalecam zwrócenie uwagi na sztywność zapiętki. Rozwój stóp kończy się dopiero w okresie wczesnej dorosłości, wtedy to ostatecznie formują się łuki podłużne i poprzeczne oraz stabilizują wszystkie stawy.

Sprężysta podeszwa, ale sztywna w okolicy śródstopia

Buty muszą posiadać sprężystą podeszwę i zginać się w miejscu zgięcia stopy podczas chodu. Dziecko powinno swobodnie stanąć w takich butach na palcach. Jednak już w okolicy śródstopia, bliżej pięty, podeszwa może być sztywna. Z reguły tak bywa w obuwiu ze sztywniejsza zapiętką.

Nie kupuj dziecku butów na obcasie czy na koturnie – nawet tym niewielkim. Takie buty są przeznaczone dla dorosłych, w pełni uformowanych stóp a i tak noszenie ich nie pozostaje obojętne wobec powstawania deformacji.

Odpowiedni rozmiar

Buty powinny być dopasowane do rozmiaru stopy. Aby go sprawdzić, odrysuj je na kartce papieru a następnie zmierz linijką od czubka najdłuższego palca do końca pięty. Do otrzymanej długości dodaj 0,5 cm tak aby stopa mogła swobodnie w bucie pracować podczas chodu i biegu. Jeśli stopa dziecka rośnie szybko, możesz uwzględnić dodanie 1 cm do długości obrysu, ale nigdy nie przekraczaj tej długości!

Warto jednak zawsze zabrać dziecko na zakupy i kazać mu przymierzyć wybrane przez nas kilka modeli obuwia. Buty mierzymy na stojąco, bo tak będą użytkowane, a pod naciskiem ciała, stopy układają się zupełnie inaczej niż w pozycji siedzącej. Jeśli dziecko nosi zalecone przez podologa wkładki, weź je ze sobą do sklepu. Najlepiej zmierzyć obuwie z wkładkami (jeśli to możliwe, usuń fabryczne wkładki i dopiero wtedy włóż wkładki Twojego dziecka).

Warto pamiętać także o:

  • niezakładaniu dziecku obuwia, które wcześniej było noszone przez inne dzieci (np. po starszym rodzeństwie). Takie buty często są już uformowane. Jeśli dziecko, które nosiło je wcześniej posiadało już wady stóp, to istnieje ryzyko iż stopa twojego dziecka zacznie dostosowywać się do zdeformowanej podeszwy. Łatwiej w ten sposób nie tylko o deformacje, ale również o kontuzje.
  • zastosowaniu odpowiedniej wkładki dziecięcej do obuwia, która jest dodatkowym wsparciem dla stopy. Wybór należy skonsultować z swoim Podologiem, Fizjoterapeutą bądź Ortopedą.