Letnia pielęgnacja stóp

stopy na wakacjach

Jak prawidłowo o nie zadbać? – na pytania odpowiada Podolog Anna Zadrapa

Anna Zadrapa - Krosno Odrzańskie

Za oknem lato i piękna pogoda sprawiają, że odkrywamy nasze stopy. Chcemy żeby były zadbane i zdrowe, dlatego poświęcamy im teraz większą uwagę niż w chłodniejsze pory roku.

,,Jak prawidłowo zadbać o stopy? Jakich preparatów używać, a czego unikać?” – to najczęstsze pytania z jakimi spotykam się w gabinecie. Często też słyszę ,,Codziennie dbam o stopy, poświęcam im sporo czasu i zamiast lepiej, to jest gorzej. Co robić?”

Rozwiązaniem jest właściwa pielęgnacja skóry i paznokci w domu.

Dużo i intensywnie wcale nie znaczy lepiej dla naszych stóp. Ciężko uwierzyć, kiedy to słyszymy, ale tak jest. Z mojej praktyki zawodowej wynika, że pacjenci dość często błądzą w gąszczu dostępnych na rynku rozwiązań. Kremy, spraye, pianki, specjalne skarpetki, wkładki chłodzące czy rozgrzewające, sole, peelingi, olejki klasyczne i suche, masła, musy i całe mnóstwo innych produktów. Do tego moczenie stóp, tarki, omegi, pilniki, niewłaściwe cążki, pumeks czy kwasy złuszczające. Na dodatek wiele produktów ma, co dla moich pacjentów jest na początku szokujące, zbyt duże stężenia składników aktywnych! A co za dużo, to… w przypadku stóp jest bardzo prawdziwym powiedzeniem.

Od czego zacząć?

Jeśli nie potrafimy sobie poradzić z naszymi stopami, jeśli czujemy, że zagubiliśmy się w morzu możliwości jakie oferują apteki, drogerie i salony kosmetyczne, to w pierwszej  kolejności powinniśmy udać się do specjalisty, żeby skonsultować problemy na stopach i dobrać preparaty zgodne z naszymi potrzebami lub takie, które rozwiązują nasze kłopoty. Dobry Podolog wszystko wyjaśni i pomoże znaleźć złoty środek, nie narażając pacjenta na utratę fortuny, czasu i cierpliwości. Natomiast, gdy występują zrogowacenia na stopach należy je profesjonalnie usunąć. Podolog bezboleśnie opracuje zrogowaciały naskórek, a efekt gładkiej i miękkiej skóry widoczny będzie od razu po zejściu z fotela.

Co dalej?

Oprócz systematycznych zabiegów u swojego Podologa, bardzo ważna jest pielęgnacja domowa. To właśnie od niej zależy jak długo efekt zabiegu będzie się utrzymywał. Najważniejsze to odstawienie pumeksu lub tarki. Najczęstszym błędem popełnianym w pielęgnacji domowej jest zbyt częste i intensywne ścieranie zrogowaciałego naskórka. Ścierając pobudzamy naskórek do wzorstu i problem narasta. Zamiast mniej, jest go coraz więcej, aż nie możemy sobie z nim poradzić.

jak dbać o stopy latem?

Co zatem robić w domu?

Najważniejsze to odpowiednie nawilżanie. O tym często się zapomina lub zamiast nawilżać stopy, to są one natłuszczane. Wiele preparatów jedynie natłuszcza skórę, pozostawiając na nich warstwę kremu, przez co mamy wrażenie mokrych stóp. Ślizgamy się, pozostawiamy tłuste ślady na podłodze i to nas zniechęca. Odpowiedni preparat to taki, który szybko się wchłania nie pozostawiając lepkiej, nieprzyjemnej warstwy. Ponadto powinniśmy stosować preparaty przeznaczone do stóp z zawartością mocznika do 15% – nie więcej.

W naszych gabinetach stosujemy preparaty firmy Allpresan

Dlaczego?

Preparaty tej marki skradły moje i wielu innych podologów serca, ponieważ:

  • szybko się wchłaniają – rozprowadzone na powierzchni skóry nie pozostawiają tłustej i nieprzyjemnej warstwy,
  • łatwo się rozprowadzają – mają lekką i przyjemną w dotyku konsystencję pianki,
  • są szalenie wydajne – zastosowanie naprawdę niewielkiej ilości preparatu wystarcza, aby stopy były w pełni nawilżone,
  • nie zawierają konserwantów, substancji zapachowych, barwników, emulgatorów, PEG, silikonów i parafiny,
  • pozwalają na zachowanie maksymalnej higieny aplikacji,
  • można je stosować na wszystkie pozostałe partie ciała, które wymagają szczególnej pielęgnacji.

Podsumowując – pielęgnacja to podstawa, a właściwa pielęgnacja jest kluczem do sukcesu. Ponadto latem nasza skóra jest  bardziej narażona na czynniki zewnętrzne, dlatego należy pamiętać o systematycznym nawilżeniu. Dzięki temu stopy będą miękkie i gładkie, a elastyczna i właściwie nawilżona skóra najlepiej chroni nas przed urazami, otarciami czy przegrzaniem. A jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do pielęgnacji, najlepiej spytać swojego specjalistę od stóp. Udanych wakacji!

Anna Zadrapa
Spec. ds Podologii
Podolog
Szkoleniowec Podolog24

Dodaj komentarz