Kiedy z dzieckiem do Podologa? Odpowiada Dariusz Muskała specjalista podolog
Kiedy jest najlepszy czas na pierwsza wizytę z dzieckiem u podologa?
Powiedziałbym, że każdy wiek jest dobry by udać się na pierwszą wizytę do podologa. Najmniejsze dziecko jakie miałem w gabinecie miało 6 miesięcy. Najstarsza pani miała 103 lata.
Jeśli jednak taką wizytę chcemy zaplanować, to wiek 3- 4 lat jest odpowiedni na pierwszą konsultację, ponieważ dziecko już chodzi i możemy monitorować rozwój stopy aby zapobiegać ewentualnym wadom.
jakie objawy powinny skłonić rodzica by udać się po poradę do podologa?
Jeśli dziecko uskarża się na ból stóp. Jeśli w obrębie stopy widzimy stany zapalne, zrogowaciały naskórek. Jeżeli obserwujmy u dziecka skrzywienie nóg podczas chodu tzw. koślawość. To powinny być dla nas jako rodziców sygnały alarmujące.
Wspomniana Koślawość i późniejsze problemy ze stawami kolanowymi czy odcinkiem lędźwiowym, bardzo często zaczynają się od niewłaściwego ułożenia stopy i nierównomiernego nacisku na podłoże. Dzieci nierzadko noszą obuwie o miękkiej podeszwie, nie sznurują go. Stopa łatwo wtedy się przemieszcza, przez co brak jej odpowiedniej stabilizacji. Stopa dostosowuje się do warunków zastanych, które są niekorzystane dla jej prawidłowego rozwoju. W taki sposób nabawiamy się wad na całe życie. Warto więc przyjść z dzieckiem do podologa aby sprawdzić chociażby jak stopa dziecka zachowuje się w kontakcie z podłożem. Dawniej malowano stopy farbą plakatową i odbijano na kartce w celu sprawdzenia płaskostopia. Dzisiejsze technologie umożliwiają dokładniejszy pomiar. Nie malujemy już stóp farbą a używamy podoskopów. Podolog ma wtedy pełen obraz tego z jaką wadą ma do czynienia. Może na przykład zalecić wkładkę korekcyjna do obuwia, polecić spotkanie z fizjoterapeutą lub zapisanie dziecka na zajęcia korekcyjne w szkole.
Jak często należy chodzić z dzieckiem do podologa?
Oczywiście każdy przypadek jest inny. Jeśli nic budzącego obawy rodzica się nie dzieje warto odwiedzać podologa raz w roku. Podolog obejrzy stopy, wykona badanie podoskopem w celu oceny nacisków stopy na podłoże, obejrzy chód dziecka. Warto dodać, że jako stowarzyszenie Podolog24, wiele takich badań przeprowadzamy bezpłatnie w szkołach na terenie całej Polski. Nie trzeba specjalnie umawiać się na wizytę w gabinecie, tylko podpisać zgodę na badanie w szkole.
Jeśli dziecko ma np.założona klamrę na wrastający paznokieć lub usuwane odciski czy brodawki lub był wykonywany jakikolwiek inny zabieg to przebieg wizyt zależy w dużym stopniu od regeneracji miejsca ingerencji podologicznej.
Kiedy zatem do lekarza a kiedy do podologa?
Jako rodzic (wcale nie nadopiekuńczy) powiedziałbym, że jakiekolwiek niepokojące symptomy powinny być konsultowane najpierw z lekarzem pediatrą.
Podolog jest specjalistą zajmujący się pielęgnacją stóp. Może wykonywać zabiegi które nie przerywają tkanki skórnej. Podolog usuwa tzw. zrogowaciały, martwy naskórek, który nie jest ani ukrwiony, ani unerwiony. W gabinecie podologicznym znajdziemy szereg specjalistycznych sprzętów, którymi posługuje się podolog – na przykład przy usuwaniu odcisków, modzeli czy brodawek.
Zdarzają się przypadki, gdy trafia do nas młody człowiek z trudno gojącą się raną na stopie. Mamy tu już do czynienia z wcześniejszym przerwaniem ciągłości naskórka. Pomoc podologa ogranicza się wówczas do oczyszczania rany i założenia opatrunku. Jako podolog mogę wydać zalecania np. aby nie moczyć opatrunku przez kilka godzin, mogę zaproponować rodzicom ogólnodostępne antyseptyczne preparaty do samodzielnego oczyszczania ran w domu, można zaproponować wkładkę, która odciąży od nacisku chorobowo zmienione miejsce. Ale to nie jest leczenie. To jest zaproponowanie rozwiązań tymczasowych, które mogą skutecznie pomóc stworzyć odpowiednie środowisko do regeneracji naskórka. Tym się zajmujemy. Często do szeregu tych zaleceń, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z ranami, zalecamy bezwzględny kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem.
Podolog powinien rozpoznać gdzie kończą się jego kompetencje jako specjalisty podologii a gdzie wymagana jest konsultacja z lekarzem specjalistą.
Inne niż wskazana praktyki są nieetyczne i niezgodne z obowiązującym prawem.