Jak zadbać o stopy dziecka w wakacje? Odpowiada Podolog Dawid Tomaszewski.
Wakacje to czas w którym wysokie temperatury i wilgotne środowisko sprzyjają namnażaniu się grzybów i bakterii. Jak uchronić dziecko przed chorobami? Na najczęściej zadawane pytania rodziców w gabinecie podologicznym odpowiada podolog Dawid Tomaszewski.
Dlaczego latem stopy dziecka są bardziej narażone na choroby skórne niż np. zimą?
Wszystko zależy od aktywności dziecka. Grzybicą można zarazić się również zimą, wystarczy chodzić boso w miejscach gdzie grzyby lubią przebywać np. na basenie , w przebieralni czy w saunie.
Jednak latem częściej chodzimy na boso. I to dobrze, bo stopa gdy ma bezpośredni kontakt z podłożem m, niejako ćwiczy przyczepność, pracują wszystkie jej części odpowiedzialne za równowagę i prawidłową postawę całego ciała. Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach higieny.
Dziecko powinno mieć własne klapki na basen i używać ich za każdym razem kiedy wchodzi i wychodzi z wody. Warto zaopatrzyć również dziecko w specjalny spray do stóp. Większość z nich zawiera naturalne substancje przeciwgrzybicze np. olejek herbaciany. To będzie taka dodatkowa ochrona.
Czy grzybicą stóp można zarazić się również na plaży?
Można, ale takie przypadki są niezmiernie rzadkie. Grzyby mogą przebywać w mokrym piasku, jednak większe zagrożenie niesie drugi człowiek. Jeśli dziecko ma osłabiona odporność, jego organizm nie jest się w stanie bronić tak jak organizm zdrowego człowieka. Dlatego gdy zauważymy u dziecka zaczerwieniona skórę, zwłaszcza między palcami lub pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym o wielkości główki szpilki, a do tego dziecko uskarża się na pieczenie i świąd skóry, powinniśmy natychmiast zareagować. Preparaty podologiczne dostępne bez recepty w aptece mogą przynieść ulgę. Pamiętajmy jednak, że grzybica jest poważnym schorzeniem dlatego wymaga bezwzględnie konsultacji lekarskiej.
Najczęściej jednak do zakażeń dochodzi na koloniach i obozach. Dzieci wymieniają się butami, chodzą boso wszędzie gdzie się da, zdarza się ze pożyczają sobie pilniki i nożyczki do paznokci. Takie zachowania niosą ze sobą dużo wyższe niebezpieczeństwo, niż tylko grzybica skóry i paznokci. Dlatego pamiętajmy aby przed wyjazdem na samodzielne wakacje porozmawiać z dzieckiem o tym co jest dobre a co złe dla jego zdrowia.
Jakie jeszcze oprócz grzybicy są najczęstsze problemy stóp na które dzieci są narażone latem?
Na przykład latem dużo łatwiej zarazić się Brodawkami. Brodawki, potocznie zwane kurzajkami, to narośla skórne wywołane przez
wirusy np. niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus).
Gdy są zlokalizowane na stopach bywają bolesne. Niestety, nieleczone mogą się rozprzestrzeniać i na inne części ciała i przy kontakcie z innymi dziećmi.
Dlatego zalecamy regularne oględziny dziecięcych stóp i dłoni przez rodziców.
Jeśli jednak już dziecko stanie się nosicielem brodawek należy pamiętać, że z tą przypadłością warto przyjść do gabinetu podologicznego. Usuwanie brodawek jest bezbolesne i przynosi ulgę. Warto również porozmawiać z Podologiem jak wzmocnić organizm aby brodawki nie powracały.
Wrastające paznokcie to kolejna dolegliwość, na którą dzieci są narażone bardziej latem. Na koloniach i obozach dzieci często obcinają sobie same paznokcie i robią to zazwyczaj nieprawidłowo. Przycinają płytkę w półokrąg a nie na prosto. To powoduje zazwyczaj przerost wału paznokciowego. Czasami również może dojść do zniekształcenia palca na skutek np. grzybicy lub urazu co powoduje pogrubienie, zaczerwienienie i bolesność wału paznokcia.
Towarzyszący temu wysięk wydzieliny i ból powinny być natychmiast skonsultowane z podologiem. W wielu przypadkach założenie klamry na wrastający paznokieć jest bezbolesnym i szybkim rozwiązaniem, które hamuje rozwój choroby i zapewnia właściwe wzrastanie paznokcia. Czasami fragment płytki paznokcia trzeba wyciąć. Wbrew pozorom jest to szybkie i małoinwazyjne działanie, na dodatek przynosi natychmiastowa ulgę w bólu. Wszystko zależy od stanu chorobowego.
Inną przypadłością, na którą dzieci są narażone latem to pękające pięty. Gdy chodzimy na boso winniśmy poświecić więcej uwagi na pielęgnację stóp. Kremy, balsamy, kąpiele działają regenerująco i nawilżająco po całym dniu zabawy w suchym gorącym piasku, który mimo iż świetnie masuje nasze podbicie stopy, to także bardzo wysusza naskórek. Zaniedbana i wysuszona do granic możliwości skóra pięt może pękać nawet do krwi. Na szczęście usuwanie zrogowaceń w gabinecie podologicznym jest również bezbolesne.