Jak radzić sobie z suchą skórą na stopach?

sucha skóra na pięcie

Zadbane stopy to nie tylko kwestie estetycznego wyglądu, ale także oznaka zdrowia. Sucha i pękająca skóra to w większości przypadków efekt nieprawidłowej pielęgnacji. O tym, w jaki sposób zapobiegać pękającej skórze na stopach oraz jak właściwie o nią zadbać, przeczytasz w poniższym artykule.

Przyczyny pękającej skóry na stopach

Głównym powodem przesuszonej skóry stóp oraz jej pękania na piętach jest ich niewłaściwa pielęgnacja. Szczególnie w okresie letnim dochodzi do mocnego wysuszania skóry przez szybszą utratę wilgoci, a tego efektem są pęknięcia, które czasem mogą powodować ból. Inną przyczyną tego problemu może być także indywidualna skłonność do przesuszenia skóry, szczególnie przy zaburzeniach układu krążenia. Gruczoły łojowe nie produkują wystarczającej ilości sebum, przez co skóra robi się mało elastyczna. Również duże obciążenie dla stóp wynikające np. z uprawiania sportu czy pracy stojącej może powodować problem szorstkiej skóry.

Nawilżanie i złuszczanie

Skuteczną metodą na zdrowe i zadbane stopy jest ich regularne nawilżanie oraz złuszczanie. Organizm najlepiej regeneruje się w nocy, dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne najlepiej wykonywać przed spaniem. W tym celu nałóż na stopy krem nawilżający, najlepiej bezpośrednio po kąpieli. Możesz też zastosować specjalistyczne preparaty podologiczne, które pomogą zapobiegać problemowi pękającej skóry w przyszłości. Wybierz takie, które w swoim składzie zawierają mocznik. Zatrzyma on wodę w głębokich warstwach skóry. Raz w tygodniu zrób także złuszczający peeling. Jeżeli pomimo regularnej pielęgnacji problem nawraca, konieczne skonsultuj się z podologiem, który pomoże znaleźć przyczynę nieprawidłowości oraz wdroży stosowne leczenie.