Jak odróżnić grzybicę paznokcia od onycholizy?

choroba paznokcia

Schorzenia dotykające płytki paznokcia to problem pojawiający się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Podstawą odpowiedniego leczenia jest prawidłowa diagnoza stanu chorobowego, niestety niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy pojawiają się trudności związane z rozpoznaniem zaistniałych nieprawidłowości. Mylna diagnoza dotyczy najczęściej onycholizy oraz grzybicy paznokci – warto pamiętać, że schorzenia tego typu wymagają stosowania odpowiednich leków oraz specjalistycznych preparatów przeciwgrzybiczych dostępnych w sklepach podologicznych. Onycholiza polega na odklejeniu płytki paznokcia od łożyska, co może być również jednym z objawów grzybicy paznokci.

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybicą paznokci nazywa się infekcję grzybiczą paznokci stóp lub rąk. Do najczęstszych objawów choroby zalicza się przede wszystkim żółte lub brązowe plamy pojawiające się na płytce, nadmierną grubość oraz kruchość paznokci, a także obrzęk w obrębie wałów paznokciowych. Zakażenie dermatofitami następuje zazwyczaj poprzez kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią znajdującą się w środowisku ciepłym i wilgotnym – najczęściej są to baseny, siłownie, oraz sauny. Najczęstszą postacią infekcji jest grzybica podpaznokciowa pojawiająca się w wolnym brzegu paznokcia, a następnie przesuwająca się ku środkowi płytki.

Jak rozpoznać onycholizę?

Onycholiza jest to dolegliwość polegająca na bezbolesnym odklejanie się płytki paznokcia od łożyska. Warto podkreślić, iż przypadłość tego rodzaju nie dotyka macierzy paznokcia – problem powstaje często w wyniku urazu mechanicznego, silnego uderzenia w paznokieć lub nieprawidłowo wykonanego manicure. W każdym przypadku kluczowe jest odpowiednie zdiagnozowanie dolegliwości u specjalisty, który określi niezbędne metody leczenia.