Jak obcinać paznokcie, by uniknąć ich wrastania?

cążki do paznokci na białym tle

Właściwa pielęgnacja paznokci u stóp jest bardzo ważna. Niewłaściwe ich obcinanie może prowadzić do tego, że zaczną wrastać w skórę. To z kolei na początku powoduje dyskomfort, a później ból i stany zapalne, które nierzadko utrudniają nawet chodzenie. Jak tego uniknąć? Kiedy konieczna jest wizyta u podologa? Czy oprócz odpowiedniego skracania paznokci, można robić coś jeszcze, żeby nie wrastały?

Właściwy sposób obcinania paznokci u nóg

Aby uniknąć problemów związanych z wrastaniem paznokci, należy przede wszystkim zadbać o to, żeby je odpowiednio skracać. Trzeba mieć na uwadze, że naturalny kształt płytki przypomina kwadrat i właściwie tak powinna być ona obcinana. Jeżeli wytniemy boki, aby zaokrąglić paznokieć, możemy później mieć problemy i czuć dyskomfort. Krawędzie nie powinny być zbyt ostre, bo to dodatkowo mogłoby powodować niszczenie skarpetek czy rajstop, dlatego za pomocą pilniczka można je delikatnie wygładzić. Ponadto ważne, aby nie obcinać paznokci zbyt krótko.

Trzeba pamiętać, żeby nie wyrywać samodzielnie skórek. Jeśli jednak zauważymy, że paznokieć zaczyna wrastać w skórę lub poczujemy w jego okolicy dyskomfort, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Ten, wykorzystując odpowiednie narzędzia podologiczne, takie jak cążki do wrastających paznokci pomoże w krótkim czasie pozbyć się problemu. Nie należy natomiast próbować samodzielnie wyrywać paznokcia ani go wycinać.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę, aby paznokcie nie wrastały?

Warto wspomnieć, że nie tylko właściwe obcinanie paznokci jest ważne, aby uniknąć problemu z ich wrastaniem. Dobrze także dobrać odpowiednie obuwie, aby nie było za ciasne oraz za luźne. Nie powinno ono uciskać palców, ponieważ mogłoby to skutkować odkształceniem się płytki. Ważną rolę odgrywa również dieta, która powinna być bogata w witaminy z grupy B oraz cynk, magnez, żelazo czy krzem. Dzięki temu paznokcie nie tylko się wzmocnią, lecz także zyskają doskonały wygląd.