Jak leczyć nadmierną potliwość stóp?

potliwość stóp

Nadmierna potliwość stóp jest schorzeniem, z którym wbrew pozorom zmaga się naprawdę dużo osób. Wiele z nich wciąż nie przyznaje się do tego, ponieważ uważają to za wstydliwy problem. Spora część nie wie, kto mógłby im z tym schorzeniem pomóc. Specjalistą, zajmującym się tego rodzaju problemami i innymi chorobami stóp jest podolog. Wizyta w jego gabinecie jest wskazana nie tylko osobom z nadpotliwością, ale również w przypadku pojawienia się wrastającego paznokcia, grzybicy czy problemów o podłożu cukrzycowym. Należy pamiętać, że podolog jest specjalistą z zakresu kosmetologii, nie medycyny.

Jakie są najlepsze sposoby na leczenie nadmiernej potliwości stóp?

Wydzielanie potu jest procesem fizjologicznym, dzięki któremu organizm obniża swoją temperaturę. Wydzielany przez gruczoły pot jest bezwonny i bezbarwny. Jednak jeżeli dojdzie do jego kontaktu z bakteriami, powstaje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Zwiększenie wydzielania potu występuje fizjologicznie w niektórych sytuacjach jak na przykład bieganie czy inny intensywny wysiłek fizyczny. Jeżeli pocenie się stóp utrudnia codzienne życie i zmniejsza nasz komfort, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich działań.

Pierwszym krokiem, który powinno się wykonać jest udanie się do profesjonalnego podologa na konsultację. Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badania podolog będzie w stanie stwierdzić, co powoduje taką reakcję organizmu. Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn nadmiernej potliwości jest noszenie skarpet i obuwia ze sztucznych materiałów, utrudniających wentylację stopy. Drugim często występującym powodem jest zła dieta, bogata w mocną kawę, pikantne przyprawy czy alkohol.

Kolejną rzeczą, która pozwoli na zmniejszenie pocenia się stóp są specjalistyczne kosmetyki, dostępne w gabinetach i profesjonalnych internetowych sklepach podologicznych. Kosmetyki polecone przez specjalistę z pewnością pomogą nam bardziej niż produkty kupione samodzielnie w drogerii. Ten rodzaj kosmetyków powinien zostać dobrany przez profesjonalnego podologa, co da gwarancję działania danego produktu. Posiadają one sole glinu, a także substancje antybakteryjne i odświeżające, dzięki czemu hamują wydzielanie potu i likwidują bakterie. Na nadmierną potliwość stóp polecany jest również zabieg jonoforezy. Pozwala na zmniejszenie aktywności gruczołów potowych dzięki wykorzystaniu prądu stałego. Zabiegi są bezbolesne. Po serii zabiegów problem z potliwością zanika w dużym stopniu.