pixel fb

Jak dobrać idealne wkładki do butów ? odpowiada podolog Dariusz Muskała

Dlaczego wkładki do butów stały się tak modne?

sportowa 300x300 - Jak dobrać idealne wkładki do butów ? odpowiada podolog Dariusz Muskała
Wkładka sportowa marki Alto – stabilizuje stopę przy aktywnym wypoczynku.

Nie sadzę, aby wkładki do butów były kiedykolwiek fanaberią wynikającą z mody. Raczej od zawsze były one koniecznością. Dla przykładu – w czasach postkomunistycznej Polski łatwiej było dostać w sklepie skórzane wkładki niż wygodne buty. Wtedy, dla wielu, był to jedyny sposób, aby wspomóc stopę. Podnieść trochę komfort chodzenia w nie zawsze komfortowym obuwiu.

Obecnie wiele mówi się o odpowiedniej amortyzacji dla stopy czy stabilizacji, ze względu na zdrowy tryb życia i coraz większą liczbę osób biegających. Rośnie świadomość rodziców, którzy sami mając wady postawy, chcą ustrzec przed tym swoje dzieci.

13101411 1002119853203334 653105126 n 200x300 - Jak dobrać idealne wkładki do butów ? odpowiada podolog Dariusz Muskała
Dariusz Muskała spec. ds. podologii

Coraz więcej firm inwestuje także w specjalistyczne wkładki do obuwia dla swoich pracowników, zwłaszcza jeśli mają oni pracę stojącą, np. obsługują maszyny.

 

Czy zawsze powinniśmy stosować specjalistyczne wkładki do butów?

ostroga 300x300 - Jak dobrać idealne wkładki do butów ? odpowiada podolog Dariusz Muskała
Wkładka Ostroga marki Alto – przynosi ulgę w przypadku ostrogi piętowej.

Na pewno zawsze wtedy, kiedy nasza stopa jest narażona na wzmożony nacisk , np. przy pracy stojącej lub gdy dużo chodzimy, chociażby po trudnym podłożu, np. w górach. Buty trekkingowe są sztywne i nie zawsze mają dodatkową wkładkę wspierającą.

Również, kiedy istnieje prawdopodobieństwo urazów lub gdy mamy już widoczne zwyrodnienia, np. paluch koślaw – halluks bądź cierpimy na stany zapalne związane np. z ostrogą piętową.

Należy przy tym pamiętać, iż nawet bez widocznych urazów, wybierając zawsze obuwie dobrej jakości, nie jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć się przed nadmiernym przesuwaniem stopy w bucie. Jest to problematyczne zwłaszcza latem, bo stopa się poci. W taki sposób właśnie możemy nabawić się pęcherzy, odcisków i otarć.

Nowoczesne technologie w  których wykonane są wkładki specjalistyczne potrafią niesłychanie szybko i efektywnie chłonąć pot.  Wpływa to na ograniczenie namnażania się bakterii i związanego z tym przykrego zapachu oraz zmniejsza nadmierny ruch stopy w bucie, co daje nam lepszą stabilizację.

Czy zatem grupa pracowników fizycznych powinna zainwestować w porządne wkładki do obuwia?

meska 300x300 - Jak dobrać idealne wkładki do butów ? odpowiada podolog Dariusz Muskała
Wkładka Męska marki Alto – podstawowa wkładka odciażająca i zwiększająca komfort w pracy stojącej.

Zdecydowanie wszyscy pracownicy, którzy w ciągu dnia dużo stoją i chodzą, powinni zainteresować się specjalistycznymi wkładkami do obuwia. Bardziej narażeni są ci, zmuszeni do noszenia obuwia roboczego. Czyli pracownicy: magazynowi, budowlani, produkcyjni. Obuwie BHP jest ciężkie i nie odznacza się tak swobodną cyrkulacją powietrza jak obuwie codzienne. Do tego podeszwa jest gruba i twarda. I słusznie, bo to obuwie ma zabezpieczać stopę przed urazami zewnętrznymi.

Słyszałem o przypadku gdzie but BHP uratował stopę młodemu chłopakowi, któremu kolega niechcący najechał na nią wózkiem widłowym. Dlatego noszenie butów roboczych jest wymogiem zasad higieny i bezpieczeństwa pracy. Ale nikt nie mówi głośno o tym, jak zazwyczaj niewygodne są te buty. Po całym dniu pracownik skarży się na ból, pieczenie, nierzadko świąd podbicia stopy. A rozwiązanie jest proste. Znajdź wkładkę, która zminimalizuje nacisk i wstrząsy wnikające z chodzenia w butach o twardej podeszwie oraz w mgnieniu oka pochłonie nadmiar wilgoci!

Wszystkie wkładki tego typu polecam także osobom pracujcym w gastronomii. Mam pacjentkę, która z mężem prowadzi rodzinną restaurację. Mąż gotuje cały dzień stojąc. Ona jest menadżerem i czasami kelnerką w jednej osobie. Tak wygląda rodzinny biznes w Polsce. Jak nie trudno się domyśleć, rzadko oboje mają czas aby usiąść i dać wytchnienie stopom. W takim przypadku wkładki do obuwia mogą być niesamowicie pomocne i zmniejszyć dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale także łydek, kolan i pleców.

Są też specjalne wkładki do obuwia na wysokim obcasie. Charakteryzują się inną konstrukcją. Bardziej wspierają palce i śródstopie. Polecam je zwłaszcza pracownicom biur, które zobligowane są do odpowiedniego ubioru w pracy i chętnie dopełniają go tego typu obuwiem.

Czy zatem wkładkami dla pracowników nie powinni zainteresować się pracodawcy?

hallux 300x300 - Jak dobrać idealne wkładki do butów ? odpowiada podolog Dariusz Muskała
Wkładka Hallux marki Alto – przynosi ulgę w przypadku palucha koślawego.

Ależ pracodawcy się żywo tym tematem interesują. Mam pacjentów, którzy pracują przy taśmach w zakładach produkcyjnych. Wprowadzono tam obowiązkowo noszenie wkładek do obuwia roboczego.

Statystyki GUSu straszą, że tylko w 2016 roku pracownicy wykorzystali blisko 4 miliony dni na zwolnienia lekarskie, po urazach doznanych w pracy. Polscy pracodawcy robią co mogą, by minimalizować ilość tych obrażeń, również zwyrodnieniowych. W dłuższej perspektywie okazuje się, że inwestycja nie tylko w bezpieczeństwo, ale i w komfort pracy jest bardzo opłacalna.

Od 2 lat mamy do czynienia także z rynkiem pracownika. Coraz trudniej o dobrych, wykfalifikowanych pracobiorców. Właściciele fabryk i magazynów zastanawiają się jak ograniczyć rotację. Nie dziwi zatem fakt poszukiwania rozwiązań zwiększających komfort pracy. Stawki na rynku dla pracowników są porównywalne, firmy zaczynają szukać przewag, nawet w tak pozornie nic nieznaczących aspektach, jak zwiększenie wygody stania przy obsłudze taśmy produkcyjnej.

 

szpilka 300x300 - Jak dobrać idealne wkładki do butów ? odpowiada podolog Dariusz Muskała
Wkładka Szpilka marki Alto – dedykowana do obuwia na wysokim obcasie.  Chłonie pot.

Jak dobrać odpowiednią wkładkę do obuwia?

Najlepiej pójść do podologa, który zbada i oceni naciski stopy na podłoże. Potem doradzi odpowiednią wkładkę. Miałem pacjentkę, która nie zdawała sobie sprawy z tego, że ma początki palucha koślawego tzw. halluksa. Przyszła z problemem nadpotliwości stóp na zabieg.

Po krótkim wywiadzie i badaniu okazało się, że jej, jak twierdziła „wstydliwy problem” to normalna reakcja stopy na przegrzewanie się w obuwiu, które codziennie nosi do biura. (Mimo iż było to dobrej jakości obuwie skórzane włoskiego producenta). Nasze stopy mogą się pocić bardziej w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, wpływ ma na to także stres związany z pracą.

Z pomocą przyszły wkładki, które nie tylko będą chłonąć wilgoć, ale również pomogą wstrzymać rozwój halluksa.

Dlatego po poradę do podologia zawsze warto przyjść.

Ale jeśli chcemy jedynie wsparcia dla stopy w obuwiu roboczym bądź na wysokim obcasie,  to wystarczy nam już podstawowa wkładka odciążająca w odpowiednim rozmiarze.