Jak dobrać idealne wkładki do butów ? odpowiada podolog Dariusz Muskała

jak dobrać idealne wkładki do butów

Dlaczego wkładki do butów stały się tak modne?

Wkładka sportowa marki Alto - stabilizuje stopę przy aktywnym wypoczynku.

Wkładka sportowa marki Alto – stabilizuje stopę przy aktywnym wypoczynku.

Nie sadzę, aby wkładki do butów były kiedykolwiek fanaberią wynikającą z mody. Raczej od zawsze były one koniecznością. Dla przykładu – w czasach postkomunistycznej Polski łatwiej było dostać w sklepie skórzane wkładki niż wygodne buty. Wtedy, dla wielu, był to jedyny sposób, aby wspomóc stopę. Podnieść trochę komfort chodzenia w nie zawsze komfortowym obuwiu.

Obecnie wiele mówi się o odpowiedniej amortyzacji dla stopy czy stabilizacji, ze względu na zdrowy tryb życia i coraz większą liczbę osób biegających. Rośnie świadomość rodziców, którzy sami mając wady postawy, chcą ustrzec przed tym swoje dzieci.

Dariusz Muskała spec. ds. podologii

Dariusz Muskała spec. ds. podologii

Coraz więcej firm inwestuje także w specjalistyczne wkładki do obuwia dla swoich pracowników, zwłaszcza jeśli mają oni pracę stojącą, np. obsługują maszyny.

 

Czy zawsze powinniśmy stosować specjalistyczne wkładki do butów?

Wkładka Ostroga marki Alto – przynosi ulgę w przypadku ostrogi piętowej.

Wkładka Ostroga marki Alto – przynosi ulgę w przypadku ostrogi piętowej.

Na pewno zawsze wtedy, kiedy nasza stopa jest narażona na wzmożony nacisk , np. przy pracy stojącej lub gdy dużo chodzimy, chociażby po trudnym podłożu, np. w górach. Buty trekkingowe są sztywne i nie zawsze mają dodatkową wkładkę wspierającą.

Również, kiedy istnieje prawdopodobieństwo urazów lub gdy mamy już widoczne zwyrodnienia, np. paluch koślaw – halluks bądź cierpimy na stany zapalne związane np. z ostrogą piętową.

Należy przy tym pamiętać, iż nawet bez widocznych urazów, wybierając zawsze obuwie dobrej jakości, nie jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć się przed nadmiernym przesuwaniem stopy w bucie. Jest to problematyczne zwłaszcza latem, bo stopa się poci. W taki sposób właśnie możemy nabawić się pęcherzy, odcisków i otarć.

Nowoczesne technologie w  których wykonane są wkładki specjalistyczne potrafią niesłychanie szybko i efektywnie chłonąć pot.  Wpływa to na ograniczenie namnażania się bakterii i związanego z tym przykrego zapachu oraz zmniejsza nadmierny ruch stopy w bucie, co daje nam lepszą stabilizację.

Czy zatem grupa pracowników fizycznych powinna zainwestować w porządne wkładki do obuwia?

Wkładka Męska marki Alto - podstawowa wkładka odciażająca i zwiększająca komfort w pracy stojącej.

Wkładka Męska marki Alto – podstawowa wkładka odciażająca i zwiększająca komfort w pracy stojącej.

Zdecydowanie wszyscy pracownicy, którzy w ciągu dnia dużo stoją i chodzą, powinni zainteresować się specjalistycznymi wkładkami do obuwia. Bardziej narażeni są ci, zmuszeni do noszenia obuwia roboczego. Czyli pracownicy: magazynowi, budowlani, produkcyjni. Obuwie BHP jest ciężkie i nie odznacza się tak swobodną cyrkulacją powietrza jak obuwie codzienne. Do tego podeszwa jest gruba i twarda. I słusznie, bo to obuwie ma zabezpieczać stopę przed urazami zewnętrznymi.

Słyszałem o przypadku gdzie but BHP uratował stopę młodemu chłopakowi, któremu kolega niechcący najechał na nią wózkiem widłowym. Dlatego noszenie butów roboczych jest wymogiem zasad higieny i bezpieczeństwa pracy. Ale nikt nie mówi głośno o tym, jak zazwyczaj niewygodne są te buty. Po całym dniu pracownik skarży się na ból, pieczenie, nierzadko świąd podbicia stopy. A rozwiązanie jest proste. Znajdź wkładkę, która zminimalizuje nacisk i wstrząsy wnikające z chodzenia w butach o twardej podeszwie oraz w mgnieniu oka pochłonie nadmiar wilgoci!

Wszystkie wkładki tego typu polecam także osobom pracujcym w gastronomii. Mam pacjentkę, która z mężem prowadzi rodzinną restaurację. Mąż gotuje cały dzień stojąc. Ona jest menadżerem i czasami kelnerką w jednej osobie. Tak wygląda rodzinny biznes w Polsce. Jak nie trudno się domyśleć, rzadko oboje mają czas aby usiąść i dać wytchnienie stopom. W takim przypadku wkładki do obuwia mogą być niesamowicie pomocne i zmniejszyć dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale także łydek, kolan i pleców.

Są też specjalne wkładki do obuwia na wysokim obcasie. Charakteryzują się inną konstrukcją. Bardziej wspierają palce i śródstopie. Polecam je zwłaszcza pracownicom biur, które zobligowane są do odpowiedniego ubioru w pracy i chętnie dopełniają go tego typu obuwiem.

Czy zatem wkładkami dla pracowników nie powinni zainteresować się pracodawcy?

Wkładka Hallux marki Alto – przynosi ulgę w przypadku palucha koślawego.

Wkładka Hallux marki Alto – przynosi ulgę w przypadku palucha koślawego.

Ależ pracodawcy się żywo tym tematem interesują. Mam pacjentów, którzy pracują przy taśmach w zakładach produkcyjnych. Wprowadzono tam obowiązkowo noszenie wkładek do obuwia roboczego.

Statystyki GUSu straszą, że tylko w 2016 roku pracownicy wykorzystali blisko 4 miliony dni na zwolnienia lekarskie, po urazach doznanych w pracy. Polscy pracodawcy robią co mogą, by minimalizować ilość tych obrażeń, również zwyrodnieniowych. W dłuższej perspektywie okazuje się, że inwestycja nie tylko w bezpieczeństwo, ale i w komfort pracy jest bardzo opłacalna.

Od 2 lat mamy do czynienia także z rynkiem pracownika. Coraz trudniej o dobrych, wykfalifikowanych pracobiorców. Właściciele fabryk i magazynów zastanawiają się jak ograniczyć rotację. Nie dziwi zatem fakt poszukiwania rozwiązań zwiększających komfort pracy. Stawki na rynku dla pracowników są porównywalne, firmy zaczynają szukać przewag, nawet w tak pozornie nic nieznaczących aspektach, jak zwiększenie wygody stania przy obsłudze taśmy produkcyjnej.

 

Wkładka Szpilka marki Alto – dedykowana do obuwia na wysokim obcasie.  Chłonie pot.

Jak dobrać odpowiednią wkładkę do obuwia?

Najlepiej pójść do podologa, który zbada i oceni naciski stopy na podłoże. Potem doradzi odpowiednią wkładkę. Miałem pacjentkę, która nie zdawała sobie sprawy z tego, że ma początki palucha koślawego tzw. halluksa. Przyszła z problemem nadpotliwości stóp na zabieg.

Po krótkim wywiadzie i badaniu okazało się, że jej, jak twierdziła „wstydliwy problem” to normalna reakcja stopy na przegrzewanie się w obuwiu, które codziennie nosi do biura. (Mimo iż było to dobrej jakości obuwie skórzane włoskiego producenta). Nasze stopy mogą się pocić bardziej w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, wpływ ma na to także stres związany z pracą.

Z pomocą przyszły wkładki, które nie tylko będą chłonąć wilgoć, ale również pomogą wstrzymać rozwój halluksa.

Dlatego po poradę do podologia zawsze warto przyjść.

Ale jeśli chcemy jedynie wsparcia dla stopy w obuwiu roboczym bądź na wysokim obcasie,  to wystarczy nam już podstawowa wkładka odciążająca w odpowiednim rozmiarze.