Czym się różnią modzele od odcisków?

odcisk na stopie

Pacjenci przychodzący do gabinetu podologicznego często zgłaszają specjalistom problemy związane z powstawaniem na stopach modzeli oraz odcisków oraz nagniotków. Pierwszy typ dolegliwości rozpoznać można po kremowo-żółtym kolorze i plackowatym kształcie. Zrogowaciały naskórek powoduje odczucie bólowe, a po dłuższym chodzeniu również uczucie pieczenia. Odciski to zgrubienia przedostające się w głębokie warstwy skóry. Powodują one znaczny dyskomfort i dolegliwości bólowe. Powstają w wyniku długotrwałego nacisku na stawy palcowe, podeszwę stopy, a także wały paznokciowe. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, co powoduje ich powstawanie.

Odciski na stopach – jak je usunąć?

Podstawową przyczyną powstawania odcisków jest noszenie niewygodnego obuwia, rodzaj wykonywanej pracy oraz zaburzenia biomechaniki. Dolegliwości tego typu są częstą przypadłością wśród tancerzy oraz sportowców. Preparaty dostępne w aptekach pozwalają na domowe złagodzenie dolegliwości bólowych i przyspieszają gojenie odcisku. Możliwe jest również ich wyleczenie w gabinecie podologicznym, gdzie mogą zostać bezboleśnie usunięte. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem specjalista pozbywa się dolegliwości przy pomocy narzędzi podologicznych – frezów oraz dłuta. Po usunięciu odcisku na jego miejsce nałożony zostaje opatrunek.

W jaki sposób leczyć modzele?

Do przyczyn powstawania modzeli zalicza się m.in. częste noszenie butów niewłaściwych, zbyt ciasnych lub na wysokim obcasie, a także tych ze zbyt twardą podeszwą. Miejsce dotknięte stanem chorobowym może składać się z jednej lub kilku warstw rogowych naskórka, które usuwa się w trackie zabiegu w gabinecie podologicznym. Podobnie jak w przypadku odcisków, podolog korzysta z odpowiedniego skalpela i frezów pozwalających na bezpieczne pozbycie się dolegliwości.