Czy zabieg jonoforezy może pogorszyć mój problem nadpotliwych stóp? – na pytanie pacjenta odpowiada Dariusz Muskała
Jedna z moich pacjentek zapytała mnie ostatnio czy może się zdarzyć, że po zabiegu nadpotliwość będzie intensywniejsza. Od razu odpowiedziałem, że… Tak! Pacjentka się przeraziła, a ja uśmiechnąłem. Bowiem natychmiast zacząłem wyjaśniać o co z tym pogorszeniem chodzi…
Jonoforeza wodna jest zabiegiem, który wykorzystując prąd o niskim natężeniu i czystą wodę, zmniejsza lub całkowicie redukuje pocenie pierwotne. Ta metoda leczenia nadpotliwości jest stosowana z powodzeniem od ponad 70 lat. Prosta i skuteczna, oparła się próbie czasu i obecnie powraca do gabinetów lekarskich, fizjoterapeutycznych, kosmetycznych i podologicznych.
Niezależne badania w wielu ośrodkach na świecie dowiodły, że ta metoda terapii naprawdę działa. W wielu krajach zabiegi są refundowane lub wykonywane w ramach podstawowego ubezpieczenia, z uwagi właśnie na fakt, iż zabieg jest prosty, bezpieczny, skuteczny a możliwe rezultaty uboczne rzadkie i łagodne.
Jednak czasami zdarza się, że pacjenci obawiają się nasilenia dolegliwości z powodu zastosowania tego typu leczenia. Skąd wziął się ten pomysł? Dlaczego pacjenci słyszą takie opinie? Czy są one prawdziwe?
W sieci można natknąć się na opinie pacjentów, którzy rozpoczęli leczenie i skarżą się na wzmożone pocenie. Mimo, iż zostali poinformowani przez swoich specjalistów o takiej możliwej reakcji po pierwszych sesjach, to obawiają się, że tak już zostanie. Na całe szczęście, gdy czyta się wypowiedzi i opinie pacjentów do końca, okazuje się, że terapia działa a pocenie ustępuje.
Ten sam rezultat uzyskuje się w badaniach. Okazuje się, że niewielki odsetek pacjentów początkowo prezentuje nasilenie objawów hyperhydrozy. Przeważnie efekt ten pojawia się między 2 a 4 tygodniem terapii, po czym ustępuje i pojawia się natychmiastowa redukcja pocenia. Identyczne efekty obserwuję w swojej praktyce podologicznej.
Co prawda są to sytuacje szalenie rzadkie, ale się zdarzają. Każdy pacjent jest więc informowany o możliwości wystąpienia tego tymczasowego “efektu nasilenia”. Nie wiemy niestety dlaczego tak się dzieje, ale trwają badania pozwalające wyjaśnić to zjawisko.
Jak poradzić sobie w okresie nasilenia?
Należy spokojnie kontynuować wizyty i oczywiście poinformować swojego podologa prowadzącego o pojawieniu się wszelkich dolegliwości czy niepokojących nas objawów. Twój specjalista zawsze może zmodyfikować plan terapii lub rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.
Ucieszyłem się, gdy moja pacjentka zadała mi to tytułowe pytanie. Nie zawsze my- specjaliści wiemy o wszystkich opiniach na temat zabiegów podologicznych jakie krążą w internecie. Zwłaszcza w dobie tylu nieprawdziwych informacji warto te opinie konfrontować z wiedzą, doświadczeniem oraz badaniami naukowymi. Dla mnie pytania pacjentów to zawsze doskonała okazja aby wszystko wyjaśnić i ustalić plan terapii. Miejcie na uwadze, że warto pytać, a nawet trzeba – dzięki temu obie strony przechodzą przez okres zabiegów spokojnie i z dobrymi rezultatami.
Pamiętajmy!
Wzmożenie nadpotliwości w trakcie terapii może wystąpić, ale nie jest to zjawisko częste.
Specjalista powinien poinformować pacjenta o wszelkich możliwych działaniach niepożądanych jak i przebiegu całej terapii.
Jonoforeza nadal pozostaje najbezpieczniejszym a zarazem najskuteczniejszym (dającym długotrwały efekt) sposobem na nadpotliwość.
Zachęcajmy pacjentów do zadawania pytań. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których mogliby doświadczyć dyskomfortu podczas terapii.
1. Pariser, D. M. 2014. Nadpotliwość (edycja 4., tom 32). Philadelphia, wyd: Elsevier.
2. Kim, D. H., Kim, T. H., Lee, S. H., & Lee, A. Y. (2017). Leczenie nadpotliwości stóp jonoforezą wodną: randomizowane, podwójnie-ślepe testy kliniczne. Ann Dermatol, 29(6), str. 728-732