Czy brodawki na stopach są zaraźliwe?

brodawka na stopie

Brodawki, potocznie nazywane kurzajkami, to zmiany skórne wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Mogą pojawiać się na dłoniach i stopach. Schorzenie to jest spotykane w różnych grupach wiekowych, a częstotliwość jego występowania i trudności w całkowitym wyleczeniu spowodowały, że wokół tego tematu narosło wiele mitów. W poniższym artykule obalamy je i przedstawiamy fakty.

Co jest przyczyną powstawania brodawek na stopach?

Brodawki są chorobą zakaźną wywołaną przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Przenoszą się one na skutek kontaktu z wirusem. Może to nastąpić zarówno w wyniku kontaktu z osobą zakażoną, ale także przez dotykanie przedmiotów, z którymi osoba ta miała wcześniej styczność. Wirus dostaje się wówczas do skóry w miejscu jej uszkodzenia, np. pęknięcia. Choroba wywołana przez wirusa rozwija się zazwyczaj w ciągu kilku tygodni. Aby zapobiec jego przedostaniu się do organizmu, należy właściwie dbać o skórę. Do pielęgnacji stóp warto używać specjalistycznych preparatów, takich jak produkty Allpresan, ponieważ wzmacniają oraz tworzą barierę ochronną na skórze.

Sposoby leczenia kurzajek

U części populacji dochodzi do samoistnego ustąpienia objawów w ciągu pierwszych 2 lat od pojawienia się kurzajek. Leczenie warto jednak podjąć natychmiast po zauważeniu pierwszych symptomów, gdyż wirus brodawczaka ludzkiego może rozprzestrzeniać się na pozostałe części skóry. Z tego też powodu brodawek nie należy rozdrapywać ani ścierać. Pacjent powinien udać się do lekarza dermatologa lub umówić na wizytę u podologa. Leczenie może trwać kilka miesięcy. Aby nie dopuścić do zakażenia pozostałych domowników, należy używać własnych ręczników oraz przyborów do pielęgnacji stóp i dłoni.