7 rzeczy jakie może zrobić wkładka do obuwia dla stopy twojego dziecka – podolog Dawid Tomaszewski

7 rzeczy jakie może zrobić wkładka do obuwia dla stopy twojego dziecka - podolog Dawid Tomaszewski

Są sprężyste, amortyzują, ochraniają i zapobgają pogłębianiu się wad stop. Wkładki do obuwia to coraz częściej omawiany przez rodziców temat w gabinetach podologicznych. Dobór i zastosowanie właściwej wkładki jest kwestią indywidualną. Wszak każdy przypadek jest inny i każdy wymaga oddzielnej konsultacji podologicznej. Jednak jeśli usłyszymy, że wkładka do obuwia jest zalecana to warto jednak zwrócić uwagę na 7 aspektów niezmiernie ważnych przy wyborze odpowiedniej wkładki do obuwia dla naszej pociechy.

Dawid Tomaszewski – specjalista podolog dziecięcy

1. Ochrona

Małe stopy są bardziej narażone na kontuzje niż stopa dorosłego człowieka. Delikatna skóra oraz dopiero wysklepiająca sie podeszwa są bardzo wrażliwe na wszelkie przeciążenia i naciski. Niezawodnym, dodatkowym zabezpieczeniem jest więc dla stóp dziecka odpowiednio dobrana, dedykowana wkładka. Zwróćmy uwagę z jakich materiałów i tworzyw jest wykonana. Czy posiada niezbędne certyfikaty i atesty. Warto zasięgnąć porady podologa lub lekarza ortopedy przed wcześniejszym zakupem. Dobrej jakości wkładka to prawidłowa ochrona, która może ustrzec stopy dziecka przed powstawaniem przewlekłych dolegliwości.

2. Stabilizacja

Dzięki odpowiednim wkładkom dziecięca stopa utrzymuje stałą pozycję w bucie jednocześnie współpracując z podłożem. Tym samym zmniejsza się ryzyko urazów stóp i kostek, które są następstwem nieprawidłowej aktywności stopy. Jeśli po włożeniu do buta stopa swobodnie się przesuwa to znak, że wkładka nie będzie spełniać swojej roli należycie. Warto sięgnąć po taką, która utrzyma stopę w pozycji statycznej, dając jej zarazem pełną swobodę zgięć przy chodzie i biegu.

3. Amortyzacja

Odpowiednia amortyzacja dla stopy to zapewnienie, że chodzenie po nierównym podłożu czy regularne uprawianie sportu nie naraża stawów dziecka na dodatkowe drgania. To również komfort i bezpieczeństwo oraz pewność, że stopa właściwie styka się z podłożem.

Wkładka z obszarem stabilizującym piętę.

Zadaniem odpowiedniej wkładki do obuwia jest przechwycić i rozproszyć nadmiar energii, która wytwarza się podczas uderzenia stopy o ziemię. Nadrzędny jej cel to zabezpieczenie stóp i nóg (w tym i stawu skokowego oraz kolan) przed negatywnym oddziaływaniem drgań, wstrząsów, potknięć czy niestabilności.

4. Sterylne środowisko

Wybierając wkładkę do obuwia powinniśmy zwrócić uwagę na jej możliwości higieniczne i konserwacyjne. Jeśli wkładkę możemy wyprać np. w pralce to dzięki temu mamy możliwość usuwania z niej wszelkich zanieczyszczeń. Wkładka powinna być także odporna na środki czyszcząco-dezynfekujące. Jeśli takiej odporności dany materiał nie posiada, bardzo ciężko będzie nam utrzymać higienę, zwłaszcza gdy dziecko cierpi na nadpotliwość wynikająca z burzy hormonalnej okresu dojrzewania. Dodatkowo najlepiej wybierać takie wkładki, które chłoną pot. Materiały wykonane w nowych technologiach potrafią chłonąć wilgoć, dzięki czemu stopa pozostaje w suchym, antybakteryjnym środowisku oraz nie jest narażona na otarcia i odparzenia.

5. Poprawa chodu

Wybierając odpowiednią wkładkę możemy chronić stopy naszego dziecka przed nadmiernym koślawieniem lub szpotawieniem. Wkładka, która posiada specjalne wzmocnienie i stabilizację, unieruchamia piętę a co za tym idzie stopa nie wykrzywia się przy chodzeniu ani do wewnątrz, ani do zewnątrz.

6. Lepszy rozwój stopy

Trzeba pamiętać o tym, że stopa dziecka kształtuje się dopiero między 3 a 4 rokiem życia.  W tym wieku obserwowanie u dziecka delikatnych skrętów stóp przy chodzeniu nie musi być jeszcze zapowiedzią poważniejszych schorzeń. Dziecko wszak dopiero uczy się stawiania stopy od pięty tak jak dorosły człowiek. Dlatego dodatkowe wsparcie pięty poprzez wkładkę jest tak ważne.

Stopa dziecka kształtuje się dopiero między 3 a 4 rokiem życia. W tym wieku obserwowanie u dziecka delikatnych skrętów stóp przy chodzeniu nie musi być jeszcze zapowiedzią poważniejszych schorzeń.

W okresie dojrzewania stopa dziecka narażona jest najbardziej na deformacje. Dziecko szybko rośnie, a jego stopy osiągają swój ostateczny wygląd. Aktywny wypoczynek, uprawianie sportów jest dodatkowym obciążeniem dla stawów. W tym okresie zazwyczaj zastosowanie wkładki do obuwia z obszarem stabilizującym piętę pomaga jeszcze doskonalej dbać o prawidłowe ułożenie stopy w bucie czego następstwem jest kształtowanie się prawidłowego przetaczania stopy (chodu).

7. Zmniejszenie bólu

Niewielu rodziców wie, że bóle kolan, kręgosłupa, bóle głowy a nawet stawu skroniowo-żuchwowego (wędrujące bóle uszu i zębów) ujawniające się u nastolatków, mogą wynikać z nierozpoznanych i w związku z tym nieleczonych wad stóp.

Wkładka nie tylko może zapobiec tym wadom, ale również aktywnie wspomóc i wymusić zdrową postawę całego ciała oraz przynieść szybką i pewna ulgę w bólu stóp. Właściwe ułożenie stopy pomaga osiągnąć odpowiednią pozycję kolan i miednicy oraz prawidłowo ustawić kręgosłup.

Odciski, modzele a szczególnie wrastające paznokcie również przynoszą dolegliwości bólowe. Nie zawsze ich przyczyna jest łatwa do zdiagnozowania. Często takie zmiany tworzą się w wyniku nadmiernego ucisku elementów kostnych na tkanki miękkie. Warto zatem zbadać rozmieszczenie nacisków stopy na podłoże. Być może wprowadzenie wkładki do obuwia raz na zawsze zakończy problemy np. z wrastającymi paznokciami u dziecka.

Wybierając wkładkę pamiętajmy, że jej działanie widoczne będzie dopiero po pewnym czasie. Warto jednak już przy przymiarce zwrócić uwagę czy dziecko klasyfikuje wkładkę jako wygodną. Po wybraniu właściwego modelu wkładki lub wykonaniu wkładki indywidualnej należy stosować się do zaleceń specjalisty Podologa – każda wkładka charakteryzuje się różną twardością, sprężystością i czasem adaptacji do stóp.